Formalności w nieruchomościach

Kupując lub sprzedając jakąś nieruchomość każdy z nas musi zetknąć się z całą  masą różnych formalności, którym musimy sprostać. Aby uniknąć całego tego galimatiasu możemy skorzystać z pomocy fachowców. Nazywają się oni ładnie pośrednikami. Znalezienie odpowiedniego biura nieruchomości nierzadko bywa trudnym zadaniem, chociaż na rynku funkcjonuje ich wiele. Biura takie znajdują się wszędzie w każdej miejscowości. Co nie oznacza, że idziemy do pierwszej z brzegu i ją wybieramy. Należy bowiem pamiętać, że każde biuro pobiera opłaty i prowizje za swoje usługi i każde posiada inną ofertę cenową. Aby zatem nie stracić na grubości portfela należy przemyśleć decyzję i porównać oferty biur. Istnieją biura, które posiadają mniej klientów, ale za to ich stawki są większe. SA też biura tanie mające znacznie większą liczbę klientów.

Co zatem należy wybrać i czym się kierować w tym wyborze? No cóż  wybór nie jest łatwy. Możemy na przykład skorzystać z Internetu aby znaleźć odpowiednie Biuro. Tylko zazwyczaj na stronie biur nie są podawane ceny lub są mocno nieaktualne lub podane nie wszystkie opłaty jakie będziemy ponosić. Dlatego najlepiej jest wybrać się do takiego miejsca osobiście i poprosić o mniej więcej ale kosztorys. W rzeczywistości zdarza się bardzo często, że to co znajduje się w Internecie odbiega od rzeczywistości i to znacznie. Kiedy mamy już wybrane Biuro, które zajmie się naszymi sprawami, my umywamy ręce i czekamy na rezultaty. Pośrednicy zrobią za nas wszystko. Przygotują odpowiednie dokumenty, załatwią wszelkie formalności. Nasza rola ograniczy się do potwierdzenia transakcji i złożenia stosownych podpisów. No cóż za luksus trzeba zapłacić. A luksusem w tym przypadku jest po prostu spokojna głowa o formalności. Możemy też działać na własną rękę i poszukiwać nieruchomości lub ją sprzedać osobiście się tym zajmując. Ale wówczas musimy koniecznie uzbroić się w cierpliwość, mieć czas na pokazywanie nieruchomości zainteresowanym, w przypadku sprzedaży i wiele innych.

Napisz odpowiedź

Musisz się zalogować żeby móc skomentować.


Sonda

Jaki preferujesz styl mieszkania?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nieruchomości
    Na rynku nieruchomości działa wiele grup, które rynek ten w jakiś sposób obsługują. Są to pośrednicy w obrocie nieruchomości, rzeczoznawcy majątkowi, instytucje finansowo- kredytowe, zarządcy nieruchomości, kancelarie notarialne, sądy rejonowe, firmy konsultingowe. Pośrednikami w obrocie nieruchomościami nazywamy wszystkie firmy, biura i agencje, które zajmują się sprzedażą, kupnem oraz najmem pomieszczeń. Są takie firmy, które wynajmują czy sprzedają tylko lokale użytkowe, są takie, które w swojej ofercie maja wyłącznie mieszkania, albo takie, gdzie znajdziemy lokale magazynowe i duże hale. Kompleksowe usługi prowadzić jest dosyć trudno i taką działalnością, że zając się jedynie ogromna firma, współpracująca z wieloma agentami ubezpieczeniowymi. Agenci Ci powinni być wykwalifikowanymi ludźmi z doświadczeniem i znajomością rynku oraz posiadać licencję. Agenci, mimo tego, że pracują na siebie pracują także na dobre imię agencji, więc są jej wizytówką.

    Rzeczoznawcy nieruchomości to osoby fizyczne posiadające uprawnienia z zakresu szacowania nieruchomości oraz maszyn i innych urządzeń związanych na trwałe z gruntem. Instytucje finansowo- kredytowe uczestniczą w operacjach finansowych dotyczących obrotu nieruchomościami, ubezpieczeń, egzekwowania podatków czy innych obowiązkowych opłat. Wśród tej grupy znajdują się banki oraz inne instytucje prowadzące rozliczenia finansowe. Zarządcami nieruchomości są osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Wykonują one czynności na rzecz właściciela lub współwłaścicieli. Takie osoby zatrudnione są w celu utrzymania porządku w nieruchomości jak i w jej otoczeniu. Zazwyczaj pracują na umowy z właścicielem budynku. Wejście Polski do Unii Europejskiej niosło duże nadzieje na poprawę sytuacji na rynku nieruchomości. Jednak tak się nie stało. Dziś, odnotować możemy nawet długotrwały spadek wartości mieszkań. Wobec czego jedni się cieszą, inni smucą tą sytuacją. Jest to doskonały czas na kupno mieszkania, ale słaby na jego sprzedaż.