Na co zwrócić uwagę

Podczas kupna nieruchomości mamy wiele pytań, na które chcemy znać odpowiedź. Postaram się odpowiedzieć na kilka z nich. Pytanie pierwsze: jakie mamy obowiązki powierzając kupno mieszkania pośrednikowi? Po pierwsze- musimy podpisać umowę pośrednictwa. Bez tego agent nieruchomości, nie może rozpocząć swojej pracy. W takiej umowie musi się znaleźć numer licencji agenta oraz numer jego aktualnej polisy OC. Pytanie drugie to: czy rodzaj umowy ma wpływ na to czym pośrednik się zajmuje? Pośrednik przede wszystkim ma za zadanie znaleźć klientowi taką nieruchomość jaka będzie spełniała jego wymagania. Jednak nie ma problemu z tym, by zlecić pośrednikowi inne czynności niż związane tylko z umową. Pamiętajmy tylko jednym- by dobrze czytać dokumenty, które podpisujemy. Gdy nie dojdzie do kupna mieszkania, agent może zażądać zapłaty za swoją pracę, jeśli mamy to zaznaczone w umowie będziemy musieli się do tego ustosunkować. Jakie są wady zatrudniania pośrednika? Chyba jedyną wadą jest to, że będziemy musieli zapłacić za jego pracę. Jednak nie jest to przecież nic nadzwyczajnego, bo za usługi się płaci. Ile wynosi stawka pośrednika? Standardowa wysokość wynagrodzenia dla agenta nieruchomości to 2,5-3 % od wartości nieruchomości. Oczywiście zarówno cenę mieszkania można negocjować, jak i prowizję pośrednika.

Uważajmy tylko aby nie zostać oszukanym. Czasami agentowi tak bardzo zależy na  prowizji, że namówi nas na kupno droższego mieszkania lub mieszkania, które nie do końca spełnia nasze oczekiwania. Działanie w emocjach jest tutaj więc mocno niepożądane. Generalnie, sprzedając mieszkanie musimy pamiętać o tym, że rynek rządzi się swoistymi prawami. My chcemy jak najdrożej sprzedać, ktoś chce jak najtaniej kupić. Często, warto jest przeczekać i obserwować co dzieje się z lokalem, który mamy na oku. Sprzedający zawsze na początku dają dużą kwotę, która później stopniowo ulega obniżeniu. W ostatnim czasie trudno jest sprzedać mieszkanie bo ceny lecą w dół, a chętnych na kupno nie ma.

Napisz odpowiedź

Musisz się zalogować żeby móc skomentować.


Sonda

Jaki preferujesz styl mieszkania?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nieruchomości
    Na rynku nieruchomości działa wiele grup, które rynek ten w jakiś sposób obsługują. Są to pośrednicy w obrocie nieruchomości, rzeczoznawcy majątkowi, instytucje finansowo- kredytowe, zarządcy nieruchomości, kancelarie notarialne, sądy rejonowe, firmy konsultingowe. Pośrednikami w obrocie nieruchomościami nazywamy wszystkie firmy, biura i agencje, które zajmują się sprzedażą, kupnem oraz najmem pomieszczeń. Są takie firmy, które wynajmują czy sprzedają tylko lokale użytkowe, są takie, które w swojej ofercie maja wyłącznie mieszkania, albo takie, gdzie znajdziemy lokale magazynowe i duże hale. Kompleksowe usługi prowadzić jest dosyć trudno i taką działalnością, że zając się jedynie ogromna firma, współpracująca z wieloma agentami ubezpieczeniowymi. Agenci Ci powinni być wykwalifikowanymi ludźmi z doświadczeniem i znajomością rynku oraz posiadać licencję. Agenci, mimo tego, że pracują na siebie pracują także na dobre imię agencji, więc są jej wizytówką.

    Rzeczoznawcy nieruchomości to osoby fizyczne posiadające uprawnienia z zakresu szacowania nieruchomości oraz maszyn i innych urządzeń związanych na trwałe z gruntem. Instytucje finansowo- kredytowe uczestniczą w operacjach finansowych dotyczących obrotu nieruchomościami, ubezpieczeń, egzekwowania podatków czy innych obowiązkowych opłat. Wśród tej grupy znajdują się banki oraz inne instytucje prowadzące rozliczenia finansowe. Zarządcami nieruchomości są osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Wykonują one czynności na rzecz właściciela lub współwłaścicieli. Takie osoby zatrudnione są w celu utrzymania porządku w nieruchomości jak i w jej otoczeniu. Zazwyczaj pracują na umowy z właścicielem budynku. Wejście Polski do Unii Europejskiej niosło duże nadzieje na poprawę sytuacji na rynku nieruchomości. Jednak tak się nie stało. Dziś, odnotować możemy nawet długotrwały spadek wartości mieszkań. Wobec czego jedni się cieszą, inni smucą tą sytuacją. Jest to doskonały czas na kupno mieszkania, ale słaby na jego sprzedaż.